3 novoroční předsevzetí pro kreativní mámy aneb Jak pracovat super-efektivně s dětmi na krku

Poprvé v životě se zamýšlím nad uplynulým rokem a přemýšlím nad tím, co zlepšit v tom následujícím. Poprvé v životě si dávám novoroční předsevzetí. Nejsou to dlouhodobé cíle, kterých chci dosáhnout, ty už jsem si definovala dávno a mám v nich celkem jasno. Také o nezbytnosti stanovení cílů krátkodobých, které nás dovedou k těm dlouhodobým, jsem už psala ve starším článku na blogu

Nyní si však dávám 3 předsevzetí, na kterých budu pracovat každý den, zahrnu je do každodenní rutiny a stanou se součástí mého života. A protože vím, že hodně z vás je v podobné situaci, sdílím s vámi své tipy na to, co a jak v následujícím roce – co se práce a efektivity týče – zlepšit.

Předsevzetí č.1: Mít denní plán a efektivně využít každou volnou chvilku

Za zásadní považuji to, že musím už ráno po probuzení vědět, co budu ten den dělat. Je totiž škoda promarnit drahocenný čas přemýšlením nad tím, ,,co bych dnes asi tak mohla…”

Mít jasno v tom, co je potřeba udělat, abych se posunula zase o malý krůček ke svému cíli, je při časové tísni to nejdůležitější. Není nic platné, pokud efektivně pracuji na něčem, co ve skutečnosti nepotřebuji.

Proto si dopředu jasně definuji CO, JAK a KDY budu následující den dělat. 

Co mi v plnění tohoto úkolu pomůže? 

Koupit si diář a mít ho neustále po ruce.

Spoustu let jsem používala diář každý den. Patřím k těm, co si musí každý nápad/úkol zapsat a následně odškrtnout. S narozením prvního dítěte se však stal diář (spolu s budíkem) předmětem, který začal v mém životě postrádat smysl. Nyní se k němu vracím a náramně se na to těším. Zvolila jsem plánovací diář, který řeší time management i týdenní nebo měsíční cíle a zároveň je určen pro kreativní duše, můžu si ho dotvářet podle potřeby a nálady, je od doller.cz.

Předsevzetí č.2: Každý den soustředěně pracovat bez rozptylování

Když mám jasně definováno, co daný den chci nebo potřebuji dělat, rozdělím si úkoly na ,,mělké” a ,,hluboké”. 

Mělké úkoly jsou ty, které nevyžadují větší soustředění, jako je napsat e-mail, někomu zavolat, objednat něco z e-shopu a pod. Mohu je vyřídit v mezičase kdykoliv během dne třeba od sporáku nebo cestou v mhd. 

Hluboké úkoly jsou ty, které vyžadují maximální soustředění bez vyrušování a rozptylování. Pokud mám přes den třeba jen hodinu času, kdy můžu pracovat nerušeně (například po obědě, když dítě spinká), budu se věnovat JEN těmto úkolům.

Úspěch spočívá v tom, že se nenechám rozptylovat čtením e-mailů, neustálým kontrolováním sociálních sítí atd. a soustředím se, nejlépe v režimu offline, jen na daný úkol.

Co mi v plnění tohoto úkolu pomůže? 

Přečíst/poslechnout si knihu Hluboká práce.

V knize Hluboká práce představuje Cal Newport svůj stejnojmenný koncept – schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Ačkoliv autor počítá s tím, že máme na práci průměrně 8 hodin denně a nelezou nám děti celý den po hlavě, díky množství příkladů teorie i praxe si každý v knize najde své. Díky této knize se naučím vytěžit maximum ze svých schopností.

Předsevzetí č.3: Zapojovat děti do své pracovní činnosti

Mým třetím předsevzetím do nového roku je zapojovat své dítě do pracovní činnosti. Uvědomila jsem si totiž, že dítě chápe, že táta ráno odchází do práce, tam celý den pracuje a večer se vrací domů. Kdežto máma je doma a tudíž k dispozici na hru po celý den (tedy kromě času přípravy oběda nebo údržby domácnosti).

Myslím, že je načase, aby dítě začalo vnímat, že i máma má potřebu nebo touhu pracovat nějakou část dne a toto její přání akceptovat. Protože ho však nechci odstrčit ve stylu ,,teď si hraj sám, máma musí pracovat”, budu se snažit ho do této činnosti zapojit a získám tak malého pomocníka. 

Ano, příliš efektivně se takto pracovat nedá. Ale úplně postačí malý nenáročný úkol, aby si dítě připadalo důležité, nápomocné a zároveň ho to bavilo. Bude to naše společná aktivita. Tentokrát ta, kterou si vybrala maminka.

Jaký úkol dát dítěti, aby práce nebyla kontraproduktivní? 

Jedna má spolužačka například krásně zapojuje do pracovního procesu svou pětiletou dceru. Nechává ji kreslit obrázky na kartičky s poděkováním k objednávkám svého e-shopu. Taková kartička pak potěší dvojnásob a radost z ní má nejen zákazník.

Že takové kreativní zapojování baví dítě a dělá radost i mně, jsem si uvědomila před koncem roku právě u pečení vánočního cukroví. Vykrajovat ho sice bavilo jen chvíli, ale zdobení perníčků byla trefa do černého. Ozdobil úplně všechny (2 dávky těsta) a navíc to i vypadalo dobře! Takže pro mě to byla opravdu pomoc (jinak bych perníčky asi nechala čisté) a pro něj velká zábava.

Radost z toho, co děláte a šťastnou cestu rokem 2022 přeji vám všem - dospělým i dětem. Ať se vám daří!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *