Když se z nás stanou mámy, náš život se převrátí vzhůru nohama. Najednou dostanou smysl úplně jiné věci a činnosti, zcela se přemění i naše hodnoty. A režim, který si nastavíme na rodičovské dovolené, se nám po jejím skončení většinou nechce opouštět. V panice pak hledáme způsoby, jak to udělat, abychom v něm mohli i dál pokračovat.
Už si nedovedeme představit věnovat tolik své energie někomu jinému (chápejte zaměstnání nebo zaměstnavateli), než své rodině, svým dětem a sobě samotným. Chceme být častěji doma s nimi. A především mít možnost si svůj čas přizpůsobit podle aktuálních potřeb. Co teď?
Rodičovská dovolená je ideální období na to začít s podnikáním!
Rodičovská dovolená je ideální období na to začít s podnikáním postupně a pomalu, bez nutnosti se hned uživit!
Pokud totiž na rodičovské dovolené podnikáte, vaše činnost podnikání je automaticky brána jako vedlejší. Z toho plyne mnoho výhod, z nichž nejzásadnější je ta, že nemusíte platit minimální měsíční zálohy za zdravotní a důchodové pojištění ve výši celkem 6 820 Kč (částky jsou aktuální pro rok 2024), ale platíte určité % z toho, kolik jste si za kalendářní rok podnikání opravdu vydělali.
A jestli vám tento smysluplný režim, kdy svůj čas přizpůsobujete jen potřebám svým a své rodiny, vyhovuj, můžete si ho klidně prodloužit až do 4 let věku dítěte, i pokud už nepobíráte rodičovský příspěvek!
Co a jak vyřídit?
Důchodové pojištění
U důchodového pojištění se letos změnila pravidla! Pokud máte založenou živnost, podnikáte a jste na rodičovské dovolené, nově můžete pokračovat v podnikání vedeného jako vedlejší až do 4 let věku dítěte, i pokud už nepobíráte rodičovský příspěvek! Jediné, co pro to musíte udělat, je vyplnit čestné prohlášení (konkrétně jde o Čestné prohlášení o době péče o dítě do 4 let věku pro účely posouzení výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti), které najdete na stránkách ČSSZ.
Částka za vaše důchodové pojištění bude 0 Kč v případě, že váš roční zisk z podnikání (zisk = příjem mínus výdaje) nepřesáhne částku 105 520 Kč (limit stanovený pro rok 2024). Bude-li vyšší, uhradíte podle vzorce 29,2% z 55% zisku.
Zisk = 250 000 – 60% (paušální výdaje) = 100 000 Kč
Částka nepřesáhla stanovený limit 105 520 a důchodové pojištění bude 0 Kč
Příklad II.: Roční příjem činil 270 000 Kč
Zisk = 270 000 – 60% (paušální výdaje) = 108 000 Kč
Částka přesáhla stanovený limit o 2 480 Kč
Důchodové pojištění = 29% z 59 400 Kč = 14 094 Kč
Kdybyste tedy za rok vydělali o 20 tisíc víc, 14 tisíc z toho zaplatíte státu. V takovém případě je dobré si tuto hranici hlídat.
Zdravotní pojištění
Chcete-li zůstat doma déle než 3 roky a využít výhody podnikání na ,,vedlejšák”, máte 2 možnosti:
V případě, že jste zároveň zaměstnancem na rodičovské dovolené, domluvit si v zaměstnání neplacené volno do 4 let věku dítěte z důvodu péče o dítě.
V případě, že nejste zároveň zaměstnancem nebo se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu nedohodnete, po dovršení 3 let vašeho dítěte se zaregistrovat jako ,,Osoba pečující o dítě do 7 let“.
U zdravotního pojištění je to však trošku složitější, existuje totiž ,,dvojí“ péče o dítě:
1) pečuji o dítě, jsem státní pojištěnec, nesmím mít žádné příjmy
2) pečuji o dítě, mám příjmy, nejsem proto státní pojištěnec, ALE nevztahuje se na mě minimální vyměřovací základ.
Pro upřesnění: z hlediska zdravotního pojištění jste při řádně nahlášené „péči o dítě“ bráni prakticky jako státní pojištěneci. Stát za vás ale platí pojištění jen v případě, že si k „péči o dítě“ zároveň nepřivyděláváte.
Pokud nějaký výdělek máte, státním pojištěncem už nejste, ale zůstává vám ta výhoda, že se na vás nevztahují povinné minimální odvody zdravotního pojištění (to znamená: nemusíte platit fixně 2968 Kč měsíčně, ale částka se bude odvíjet od výše vašeho ročního zisku za uplynulý rok vašeho podnikání (vzorec pro výpočet zdravotního pojištění za rok: 13,5% z poloviny zisku). Což vám přinese vítanou úlevu i u zdravotního pojištění.
Zisk: 250 000 – 60% (paušální výdaje) = 100 000 Kč
Vypočtené zdravotní pojištění za rok: 13,5% z 50 000 = 6 750 Kč
Status ,,Osoby pečující o dítě“ má však jedno omezení: školkové dítě může být ve školce jen do oběda a školák nesmí chodit do družiny. I tak je to však skvělá příležitost pro všechny mámy snažící se plnit si svůj sen, co myslíte? A jaké jsou vaše plány?
Nepromarněte svou šanci!
Skloubit rukodělné podnikání, mateřství a péči o domáctnost není snadné. Ale pořád je to jednodušší, než skloubit mateřství, péči o domácnost, práci na plný úvazek v zaměstnání a pokoušet se u toho ještě tvořit a prodávat. 😉
Cesta od koníčku k úspěšnému podnikání je klikatá, vyžaduje spoustu znalostí a trpělivosti. Vy ale nyní máte dostatek času si vše vyzkoušet a naučit se. A pokud si tuto cestu chcete usnadnit, doporučuji vám eBook, který obsahuje vše, co potřebujete na začátku své cesty znát a udělat, abyste vybudovali úspěšný projekt, který vydělává.
…
Jste na mateřské nebo rodičovské dovolené? Máte tedy ideální příležitost na to si podnikání vyzkoušet. Takovéhle období, až děti povyrostou, už se nevrátí.
Nepromarněte svou šanci, posuňte svůj koníček na vyšší úroveň a udělejte z něj svůj budoucí zdroj obživy! Začali jste už tím, že jste si přečetli tento článek.
Učím ženy, jak se realizovat (nejen na mateřské dovolené) formou kreativní rukodělné činnosti a dávám tipy, jak si přivydělat online prodejem vlastních výrobků.